تصویری ز نقشه های ساختمان

نقشه کشی

اهمیت نقشه کشی

در صورتی که بخواهیم یک زمین را به ساختمانی در آن تبدیل کنیم اولین کار این است که بهمراه یک گروه متخصص برای نقشه کشی، نقشه ی ساختمان و سازه را طراحی کنیم. نقشه کش از اعضای اصلی گروه طراحی ساختمان بحساب می آید. زیبایی و برتری ساختمان های عموما وابسته به نقشه کش و نقشه ی اولیه ی ساختمان می باشد.

محوطه سازی

محوطه سازی از مسایلی است که در ساختمانها باید رعایت شود و پس از اتمام امور مربوط به پی و دیواره های ساختمان شروع به انجام می گردد. استفاده از آسفالت برای محوطه سازی در ایران بسیار رواج دارد.

از جمله الزامات ابتدایی نقشه کشی می توان به آشنایی با اســتانداردها و قوانین نقشه كشــى، شناخت وسايل ترسيم و افزایش نقشه ها و نیز مهارت در ترسيم، اشاره کرد. علاوه بر موارد فوق می توان به آشنايى با قواعد تصاوير موازى و پرسپكتيو و مهارت در ترسيم دست آزاد در ارائه ى نقشه هاى ساختمانی زيبا و گوياى تاثیر گذار اشاره کرد. اشنایی با اصول اوليه و مراحل طراحى ساختمان، به ویژه ساختمانهاى مســكونى و ساختمانهاى عمومى كوچــك، نیز زمينه را جهت حضور و همكارى بهتر در گروه طراحى به وجود می آورد و شناخت خصوصیات معمارى، مصالح مختلف و راهکارهای اجراى ساختمان هاى گوناگون به ویژه ســاختمان هاى بومى، نیروی تجزيه و تحليل و تصميم گيرى را در مراحل گوناگون ترسيم نقشه ها افزايش مى دهد.

انواع نقشه های معماری

طــرح يك ســاختمان را مى توانیم بــه روشهاى گوناگونی ارائه دهیم. به صورتی که در شــكل زیر مشاهده می کنید، جهت ارائه مشــخصات دقيق درونی و بیرونی ساختمان و مشخص كردن شكل، اندازه ها و ابعاد هر بخش از آن، نقشه هاى دو بعدى به کار برده می شود. از تصاوير ســه بعدى اغلب به منظور ايجاد تصوير روشن از ساختمان تكميل نقشه هاى دوبعدى استفاده مى شود. این نقشه ها را می توانید در ذیل مشاهده کنید.

تصویری از ساختمان است، اهمیت نقشه کشی
تصویری از ساختمان است، اهمیت نقشه کشی

نقشه‌کشی دو بعدی و سه بعدی ساختمان

نقشه کشی ساختمان در رشته‌های مهندسی معماری، مهندس عمران، مهندسی برق، مهندسی مکانیک کاربرد دارد که می‌توان به طراحی پلان معماری، محاسبات سازه، تاسیسات برق و تاسیسات مکانیک برای کاربری‌هایی همچون طراحی آپارتمان، طراحی ویلا، طراحی فروشگاه و طراحی اداری اشاره کرد. فرآیند خدمات مهندسی بدین شکل است که در ابتدا نقشه معماری ترسیم می‌گردد سپس محاسبات سازه و در ادامه نقشه تاسیسات برق و نقشه تاسیسات مکانیک توسط مهندسین مربوطه محاسبه و ترسیم خواهد شد. البته جهت ارائه نقشه مناسب عوامل مختلفی از قبیل ضوابط شهرسازی و شهرداری ها، مقررات ملی ساختمان، استانداردهای بین المللی، کاربری ملک و نیاز کارفرما را باید در نظر گرفت.

طراحی کلاسیک و مدرن نمای ساختمان

از آنجایی که اولین ارتباط افراد با یک پروژه ساختمانی از طریق نمای خارجی آن شکل می‌گیرد نمای ساختمان شما تاثیر بسزایی در تلقی و برداشت اشخاص از کیفیت و نحوه ساخت بنای شما دارد. یک طراحی و اجرای جذاب و با کیفیت می‌تواند اثری شاخص و به یاد ماندنی را در ذهن بیننده تداعی کند.

نماهای ساختمانی عموماً به سبک‌های مختلف و با استفاده از متریال‌های متنوع همچون آجر، چوب‌های اشباع مانند ترموود، سنگ تراورتن، سنگ گرانیت، سنگ آنتیک، سنگ مرمریت، شیشه، ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم، سرامیک و… اجراء می‌گردند که جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها و رسیدن به انتخابی معقول و منطقی بهتر است قبل از هر اقدامی در جهت تغییر نما در پروژه‌های تعمیرات ساختمان و بازسازی یا اجرای نما در پروژه‌های نوسازی، نمای ساختمان خود را به دست مهندسین معماری یا شرکت‌های ساختمانی و دکوراسیون داخلی بسپارید و از نقاط مثبت و منفی و همچنین چالش‌های پیش رو قبل از اجرای طرح با خبر شوید.

نقشه‌کشی سازه

با وجود گسل های فعال در کشور باید همه سازه‌ها بهترین عملکرد را در برابر زلزله های احتمالی داشته باشند. لازم به ذکر است عملکرد خوب به معنی استفاده بیش از حد از مصالح ساختمانی نیست، چراکه وقوع زلزله امری اجتناب ناپذیر است و حتی در صورتیکه بتوان زمان وقوع زلزله را پیش بینی کرد، تخلیه ی سازه ها برای در امان ماندن جان مردم نه امکان پذیر است و نه به تنهایی کافی. بنابراین مهمترین هدف تیم مهندسین گروه نرم‌افزاری رادین طراحی سازه هایی با بهترین عملکرد می باشد که علاوه بر تامین پایداری و ایمنی سازه، حافظ منافع شخصی و ملی باشد.

در طراحی یک سازه اصولی می‌توان به انتخاب مناسب مصالح سازه ای و غیر سازه ای، انتخاب بهترین نوع سقف برای کنترل و پخش بارهای ثقلی و جانبی، انتخاب بهترین و مناسب‌ترین سیستم لرزه بر جانبی، انتخاب بهترین نوع اتصالات، تحلیل و طراحی دقیق تمام عناصر سازه ای و غیر سازه ای مطابق آیین نامه های رسمی و همچنین تهیه نقشه های دقیق اجرایی (فاز 2) با در نظر گرفتن تمامی مسائل اجرایی و آیین نامه ای اشاره نمود.

انواع پله ساختمان و اجزایش +دستورالعمل ترسیم صحیح پله, رمپ و آسانسور

اختلاف سطح در ساختمان

به منظور ارتباط بین دو سطحی که اختلاف ارتفاع دارند، بایستی از امکانات خاصی استفاده گردد. بدین منظور انسان همیشه با به‌کار بردن دانش و وسایلی که در اختیار داشته، در هر زمان توانسته به گونه‌ای مناسب این فاصله را طی کند. امروزه به دلیل نیازی که بشر به ساختمان‌های بلند دارد، بهره‌گیری از وسایل ارتباطی مناسب بین طبقات ضروری است. این وسایل بدین شرح می‌باشند: پله، رمپ و آسانسور. در اشکال بعدی می‌توانید این وسایل را مشاهده نمایید.

پله و اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن

معمولاً از پله جهت دسترسی به سطوحی که در یک تراز استقرار نیافته‌اند، استفاده می‌گردد. هر پله دارای مشخصاتی است مانند طول، عرض و … که ابعاد هریک از آن‌ها براساس عملکرد و موقعیت محل متغیر می‌باشد. شکل بعدی یک راه‌پله‌ی عادی را نمایش می‌دهد.

الف کف پله (b): «کف پله» به سطح فوقانی پله اطلاق می‌گردد؛ یعنی جایی که پا روی آن قرار می‌گیرد و اندازه‌ی آن عمدتاً در حدود ۳۰ سانتی‌متر است.

ب ارتفاع یک پله (h): به فاصله‌ی عمودی دو کف پله‌ی پشت سرهم، «ارتفاع پله» می‌گویند.

ج پیشانی پله: «پیشانی» یک قطعه‌ی عمودی است که یان دو کف پله‌ی متوالی استقرار دارد.

د گونه‌ پله: به سطوح کناره‌ی دو طرف پله، «گونه» می‌گویند.

ه عرض پله (g): فاصله‌ی میان گونه‌های هر تک پله، «عرض پله» نام دارد.

و شیار کف پله: بر روی هر کف پله، یک یا دو شیار (گودی)، در امتداد عرض پله ایجاد می‌کنند. این شیارها به منظور ممانعت از لغزش به‌وجود می‌آیند.

در شکل بعدی می‌توانید اجزای یک پله را ملاحظه نمایید.

تصویری از یک نوع پله است، اهمیت نقشه کشی
تصویری از یک نوع پله است، اهمیت نقشه کشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *