خواص مهندسی آسفالت

خواص مهندسی آسفالت

خواص مهندسی آسفالت

برای توضیح دادن خواص مهندسی آسفالت باید گفت که تئوری ویسکو-الاستیک در مورد مخلوط های قیر-مصالح سنگی نیز صادق است و می توان مفهوم طاقت قیر ها را در مورد آسفالت آن نیز توسعه و تعمیم داد.

مهمترین روش هایی که برای اندازه گیری خواص مکانیکی آسفالت ها به کار می رود، عبارت است از تراکم استاتیک، آزمایش کشش و آزمایش خمشی که در آنها تغییر شکل آسفالت مورد سنجش قرار می گیرد.

علاوه بر آن از روش ویبراسیون نیز استفاده می‌شود که در آن هر مقدار بار با فرکانس متفاوت را می توان روی نمونه وارد نمود و نتایج حاصله را اندازه گیری کرد.

امروزه در سراسر دنیا بیشتر از آسفالت های گرم که قیر خالص و مصالح سنگی با دانه بندی پیوسته در تهیه آن ها به کار می رود، استفاده می‌کنند و به همین دلیل خاص مهندسی این دستگاه آسفالت ها بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

درصد حجمی فضای خالی

درصد حجمی فضای خالی این گونه آسفالت ها معمولاً کمتر از ۱۰ درصد بوده و به این دلیل از آسفالت های گرم ( با دانه بندی پیوسته نظیر بتن آسفالتی) ، محکم تر از آسفالت هایی است که درصد فضای خالی آنها بیش از ۱۰ درصد می باشد.

به علاوه این که دوام این گونه اسفالت ها هم در مقابل آب و هم در مقابل اکسیداسیون تدریجی قیر بیش از حالت هایی است که در آن دانه بندی مصالح سنگی باز و یا میان‌تهی باشد.

درصد حجمی مصالح سنگی Cv

چنانچه درجه حرارت پایین و زمان بارگذاری کوتاه باشد، عملکرد آسفالت الاستیکی بوده و طاقت آن بستگی به طاقت قیر(Sb) و درصد حجمی مصالح سنگی( Cv) موجود در آسفالت دارد.

مقدار (CV) به کمک رابطه زیر محاسبه می شود:

100 ضربدر ( حجم آسفالت /  حجم مصالح سنگی )

نمودار شماره ۱، استنباط از قدرت و استحکام انواع آسفالت ها را نشان می دهد. در این شکل تغییرات طاقت آسفالت های مختلف نسبت به طاقت قیر انواع آسفالت ها، درسال حجم مصالح سنگی آنها متفاوت است، رسم گردیده است.

عکسی از قدرت و استحکام انواع آسفالت ها- قیمت آسفالت

لطفا جهت هرگونه مشاوره آنلاین درباره ایزوگام و آسفالت با ما تماس بگیرید. شرکت عمران پی ایرسا متخصص در آسفالت و ایزوگام در تهران.

09197748438

نوموگرام تعیین طاقت آسفالت

چون انجام آزمایش های مکانیکی مستلزم داشتن یک آزمایشگاه مجهز و دقیق می باشد و از طرفی انجام آزمایش ها روی هر نمونه، مقدور و مقرون به صرفه نیست، از نتایج آزمایش‌های تحقیقاتی نمودارهای تهیه می شود که به کمک آن ها می توان طاقت آسفالت های مختلف را تنها با داشتن نتایج چند آزمایش روزمره تعیین نمود.

تصویری از نوموگرام تعیین طاقت آسفالت

نمودارهای یک و دو به همین منظور تهیه شده اند.

درضمن متذکر می‌گردد که در چنین شرایطی، نوع دانه بندی و شکل دانه تاثیر کمتری در میزان طاقت آسفالت دارند و بیشتر بر فضای خالی آسفالت موثر اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *