یک عکس درباره انواع آسفالت گرم

تعریف آسفالت گرم

مقدمه

قبل از توضیح دادن آسفالت گرم بهتر است مقدمه ای درباره آسفالت بیان گردد. از عمر تهیه آسفالت زمان زیادی نمی گذرد و این مخلوط که امروز در گونه‌های مختلف صنعت در سراسر دنیا به کار می‌رود و کمی بیش از یک قرن است که عملاً مورد استفاده بشر قرار گرفته است.

آسفالت در نخستین محاسباتی است که مردم دنیا با آن آشنا شده و از آن برای پوشش جاده های بین شهری خیابان ها و کوچه ها استفاده کرده‌اند. این آسفالت گرم به کمک آسفالت طبیعی که معادن آن در سوئیس آلمان و فرانسه وجود داشت تهیه می‌شد طرز تهیه آن به این ترتیب بود که آسفالت طبیعی را ابتدا خورد و نرم کرده و سپس آن را در پاتیل های معمولی پخته و گرماگرم نیز پخش می نمودند.

آمریکایی ها نخستین بار در سال ۱۸۷۰ میلادی با استفاده از قیر خالص که از آسفالت طبیعی استخراج شده بود و با مصالح شکسته آسفالت گرم تهیه نموده و گرما گرم به کمک بیل و شن کش پخش کرده و توسط غلطک دستی می‌کوبیدند

بعدها که پالایشگاه‌های تصفیه نفت تأسیس گردید به جای غیر طبیعی از قیر نفت در تهیه آسفالت استفاده نمودند تا جایی که امروز دهان او غیر مختلف برای صنعت راه سازی تهیه شده و در مراحل مختلف راهسازی به کار می روند.

آسفالت اگر مخلوطی از مصالح سنگی و قیر خالص است که بر حسب نوع دانه بندی مصالح سنگی و غیر مصرفی بین حداقل ۱۰۵ تا حداکثر ۱۶۳ درجه سانتیگراد در کارخانه آسفالت تهیه و در محدوده همین حرارت روی سطوح آماده شده جاده پخش و کوبیدن میشود.

بتن آسفالتی

در گروه مخلوط های آسفالت گرم بتن آسفالتی ممتازترین مقاوم ترین و بادوام ترین نوع آن است که از اختلاط مصالح سنگی مرغوب و شکسته با دانه بندی منظم و پیوسته و غیر خالص زمان اعمال کنترل و نظارت دقیق در کلیه مراحل تولید به دست می آید.

بتن آسفالتی در کلیه قشرهای مختلف روسازی راه و در هر گونه شرایط جوی و ترافیکی بدون هیچ محدودیتی قابل مصرف است، در حالی که در شرایط مشابه کاربرد سایر انواع آسفالت های گرم با دانه بندی های گسسته باز و یا منظم محدودیت‌های زیادی دارد.

یک عکس از آسفالت بتونی است.آسفالت گرم نیز بیان شده است.

انواع آسفالت های گرم

آسفالت گرم به آن دسته از آسفالت هایی اطلاق می گردد که در آن ها قیر و مصالح سنگی در گرما مخلوط شده و همانطور گرم نیز پخش می شوند. آسفالت گرم انواع مختلف داشته و اختلاف آنها در نوع قیر درصد فضای خالی و دانه بندی مصالح سنگی می باشد در تهیه آسفالت گرم منحصراً از پیر های خالص استفاده می‌شود و در جدول زیر مشخصات انواع آسفالت های گرم ملاحظه می شود.

جدول شماره ۱

مشخصات انواع آسفالت گرم

انواع آسفالت های گرمدرجه نفوذ قیر در
۲۵ درجه سانتیگراد
درصد قیر آسفالتدرصد فیلر آسفالت
آسفالت ماستیک 30-2017-1150-30
بتن آسفالتی60-1004-84-10
رولد آسفالت40-705-147-14
اتوبان گوس آسفالت40-70820
برلین گوس آسفالت30-401025

در ایران تنها از بتن آسفالتی استفاده می‌شود و انواع دیگر آسفالت های گرم به غیر از آسفالت مستی که در موارد استثنایی به کار می‌رود کاربرد ندارند و مع الوصف توضیح مختصری درباره این گونه ها آسفالت ها در ذیل آورده شده است:

آسفالت ماستیک

آسفالت ماستیک در مواردی به کار می‌رود که بارگذاری به صورت استاتیک مطرح باشد مانند ایستگاه اتوبوس به همین دلیل آسفالت پخش شده بایستی در مقابل بارگذاری سنگین استاتیک مقاومت کافی داشته و تغییر شکل ندهد.

یکی از مشخصات بارز آسفالت ماستیک عدم وجود فضای خالی در آن می‌باشد و آن هم به خاطر وجود ۱۱ تا ۱۷ درصد به حدود ۵۰ درجه نفوذ قیر خالص مورد استفاده در این نوع آسفالت ۲۰ تا ۳۰ می باشد و مقاومت مکانیکی آسفالت ماستیک بستگی تام به مقاومت مکانیکی قیر مصرف‌شده دارد.

ترکیب آسفالت ماستیک

سنگ آهک به مقدار زیادی در تهیه آسفالت ماستیک به کار می رود ابتدا سنگ آهک را نرم کرده و آن را از الک شماره ۸ عبور می دهند. دانه بندی آن به شرح جدول شماره ۲ می باشد.

جدول شماره ۲: دانه بندی آسفالت ماستیک

اندازه الک
استاندارد آمریکایی
درصد رد شده
8100
3075-100
7240-70
20030-50

سپس به پودر حاصل ۲۷ تا ۲۲ درصد قیر خالص با درجه نفوذ ۳۰ تا ۲۰ درصد اضافه نموده و در دستگاه مخصوصی مجهز به همزن قدیمی به مدت پنج ساعت در حرارت ۲۰۵ الی ۱۷۵ درجه سانتیگراد می سازند تا مخلوط یکنواخت حاصل شود مخلوط حاصل را برای پخش حمل نموده یا در قالب مکعبی شکل ریخته و پس از سرد شدن از قالب خارج و در انبار نگهداری می‌کنند تا به موقع مصرف شود.

تعریف بتن آسفالتی

بتن آسفالتی گرم مخلوطی از سنگدانه های شکسته و دانه بندی شده و فیلر است این بتن در کارخانه های آسفالت قرار داده شده و در درجه حرارت های معین با غیر گرم مخلوط شده و به همان صورت گرم برای مصرف حمل پخش و کوبیده میشود

دامنه کاربرد بتن آسفالتی

دوام زیاد، تولید یکنواخت کنترل، درجه حرارت و رطوبت مصالح و آماده شدن سریع برای عبور ترافیک از مزایای بتن آسفالتی گرم می باشد که بدون هیچ گونه محدودیتی در راه ها خیابان ها باراندازها پایانه ها و پارکینگ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در نوشته بعدی با انواع آسفالت گرم آشنا شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *